Dragon Ball AF – Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel

2018 áprilisában jelent meg egy interjú a Hobby Consolas weboldalán David Montiel-lel, az eredeti Dragon Ball AF rajz készítőjével és a koncepció szerzőjével. Most végre valahára megvalósult a magyar fordítás, ami nem volt egyszerű, mivel találnunk kellett valakit, aki lefordítja spanyolról magyarra 🙂 A fordítást ezúton is szeretném megköszönni Trén barátjának, Martini Győzőnek.

A mai egy különleges nap a Hobby Consolas és a világ Dragon Ball rajongói számára. Sok ködös év után végre sok titokra derül fény a Dragon Ball AF kapcsán, amelynek ötleteit olyan japán mangarajzolók alkalmazták, majd váltak általuk híressé, mint Young Jijii vagy Toyotaro, a Dragon Ball Super szerzője. De vajon kinek köszönhetik a sikerüket? Nézzük csak.

Ahogy azt már több alkalommal is említettük, a Dragon Ball AF eredeti szerzője az Alicantéból származó David Montiel (alias Tablos AF). Készítettünk vele egy interjút, hogy bezárjuk a kört, ami a Hobby Consolas 92. számával indult 1999-ben, amelyben először jelent meg az a bizonyos híres illusztráció. Vajon tényleg egy Super Saiya-jin 5 formát láttunk azon a napon? Goku volt az? Most 20 évvel a rajz készítése után fény derülhet az igazságra.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 1

HC: Milyen érzés volt látni a Dragon Ball AF illusztrációdat a 92. magazinunkban 1999-ben?

David: Álomszerű élmény volt kinyitni azt a magazint, amit az első szám megjelenése óta gyűjtöttem, és látni a saját rajzomat Yen Teléfono Rojo” rovatában. Micsoda emlékek…

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 2

HC: Gondoltad volna, hogy az AF műved ennyire meghatározó és nagyszabású továbblépés lesz majd a Dragon Ball fandom számára?

David: Egyáltalán nem. Mitöbb, 2012-ig igazából fogalmam sem volt arról, hogy mekkora port kavart a rajzom. Amikor erre ráeszméltem, az egy szürreális pillanat volt.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 3

HC: Ki lenne megfelelőbb személy a kezdőbetűk megmagyarázására, mint az AF brand megteremtője: Az After Future-re utal, vagy valami teljesen másra? Illetve, az illusztráció egy Super Saiya-jin 5-ös szintet ábrázol, vagy valami magasabbat?

David: Az „AF” kezdőbetűk annyit tesznek, hogy „Alternate Future”. A történet Trunks alternatív, jövőbeli idő síkján bontakozik ki, amikor Goku belehal a szívbetegségbe, illetve a többi főhős is megsemmisül C17 és C18 által.
Ami a második kérdést illeti, akármit is hisznek a rajongók (még mai napig is), a képen nem Goku látható, és nem is egy SSJ5 forma. A képen látható karakter neve Tablos, egy csillagharcos, aki közeli kapcsolatban állt Gokuval. Az átváltozás elnevezése S.K. (Spirit Killer), amit majd láthattok is akcióban a mangákban, amiken épp dolgozom.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 4

HC: Mi fut át a fejeden, amikor látod, hogy Toyotaro (Toyotaro még anno Toyble művésznéven jelentette meg az saját Dragon Ball AF mangáját, amit sajnos sosem fejezett be – a szerk.) rajzolja a hivatalos Dragon Ball Super-t? Hozzátéve, hogy híres lett egy olyan doujinshi-vel, amit a te alkotásod ihletett, el sem tudom képzelni, hogy mit érezhetsz.

David: Röviden: ennek japánban van a legnagyobb létjogosultsága. Toyotaro élt a lehetőséggel, a körülményekkel, stb. A DBS manga megvalósult, nagyon szépen van rajzolva, viszont véleményem szerint a cselekmény nem annyira magával ragadó, és a karakterek személyisége is távol áll a DBZ sagáiban megszokottaktól.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 5

HC: Szeretnéd, hogy az olyan nagyszabású szerzők, mint Toyotaro vagy Young Jijji, művészek, akik felhasználták a Dragon Ball AF-et, egyszer elismernének téged? Szerinted tartoznak ezzel?

David: Persze, természetesen. Mint a Dragon Ball AF eredeti vázlatának és koncepciójának megalkotójaként legalább a nevemet meg kellene említeniük a kapcsolódó műveknél.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 6

HC: Sok év után úgy döntöttél, hogy újragondolod az eredeti Dragon Ball AF projektedet egy új mangával. Mi volt a legnagyobb kihívás a kiadást illetően? Mennyi időt vesz igénybe egy példány/szám piacra dobása?

David: A legnagyobb kihívás az volt, hogy újra ceruzát kellett fognom. Csekély 17 évet töltöttem el rajzolás nélkül, és ez meg is látszik. A DBAF ORIGINS első fejezetének kiadása tovább tartott, mint szerettem volna, viszont a második kb. 3 hónap alatt elkészül.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 7

HC: A legutóbbi Salón del Manga de Alicantén (egy spanyol rendezvény, ahol a japán kultúra előtt tisztelegnek – a szerk.) jelent meg az első köteted a Dragon Ball AF-ből. Hogyan fogadta a közönség? Milyenek voltak az eladások?

David: Első alkalommal vettem részt művészként egy ilyen eseményen, és ez leírhatatlan érzésekkel töltött el. A többség bizonytalanságot és hitetlenséget sugárzó arccal közelítette meg a standomat, annak tudata nélkül, hogy ez egy “alter Dragon Ball”, és hogy Toyotaro és Young Jiji sikereinek eredetét láthatják a képeimben.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 8

Az eladásokat illetően nem találtam szavakat. Vittem magammal egy könyvet meg egy mp3 lejátszót arra az esetre, ha senki meg se közelíti a standomat. Ehhez képest minden manga elfogyott szombaton 3 óra alatt, vasárnap pedig 2 óra alatt. Hihetetlen.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 9

HC: Most, hogy rengetegen olvassák ezt a cikket, hogyan tudnánk beszerezni az első kötetet, ha szeretnék? Van rá mód, hogy fizikai formában megszerezze valaki vagy csak különleges eseményeken lehet rájuk lecsapni?

David: Minden érdeklődő, aki nyomtatott kiadást szeretne kapni belőle, az keressen fel a különböző közösségi hálókon (Facebook, Twitter, Instagram…) és boldogogan válaszolok. És természetesen, a különleges eseményeken is lesznek elérhető példányok.

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 10

HC: Hány kötetben tervezed kiadni a Dragon Ball AF-et? Már megvan a történet lezárása a fejedben, vagy menet közben alakítod a cselekményt?

David: Minden a közönség visszajelzésén múlik. Ha pozitív a fogadtatása a rajongók körében, akkor kétséget kizáróan lesznek folytatások.

A fő cselekményszál különböző párhuzamos szálakat foglal magába, amelyek egy időben történnek. Ezek egymást követően jelennek majd meg, és folyamatosan nyernek majd értelmet.

HC: Hogy tetszik az új Dragon Ball Super manga, és mit gondolsz az animéről? Hiszel ebben az új korszakban, vagy másik irányt preferálnál?

David: Amint az előbb mondtam, Toyotaro új DBS mangája nagyon magas minőségű képi világgal rendelkezik, ez minden kétséget kizár. Ami az animét illeti, az első 35 részt ki lehetett volna belőle spórolni (hagynak kívánni valót maga után és kicsit üresek). A Goku Black saga próbálta helyrehozni a sorozatot, de ott is volt egy csomó dolog, ami nem stimmelt (minden bizonnyal azért, mert túlzottan emlékeztet Toyotaro AF mangájára). Végül pedig az Erő Nagytornája saga nagyot dobott a sorozaton, de nem mutat túl azon, mintha egy DBZ Budokai Tenkaichival vagy Xenoverse-el játszanánk. (olyan nagy kérés lenne egy tisztességes történet, illetve egy jó forgatókönyvíró?)

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 13

Szerény véleményem szerint én inkább kiemeltem volna a sorozatot az erő-szintek ördögi köréből, amelyek minden alkalommal csak nagyobbak és nagyobbak. Felépítettem volna új karaktereket, amelyek egy „hihető” fejlődésen mennek keresztül, egy kis kaland, egy konzisztens cselekmény, több titokzatosság és ténylegesen félelmetes gonosztevők (gondolok itt most Zeno-Sama-ra, akit mintha a Pokémonból szakajtottak volna, és nem ad a sorozathoz semmit!).

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 14

HC: Mit üzennél a Hobby Consolas olvasóinak, illetve a munkásságod rajongóinak?

David: A Hobby Consolas olvasója vagyok az első szám megjelenése óta (1991), és nagy Dragon Ball rajongó is 1990 óta. Ismerem a sorozat erényeit és hiányosságait, hogy mit szeretnének látni a rajongók és mi az, aminek még csak a gyanúját sem szeretnék látni. (Freeza és Goku haverok? Please…)
Egyszerűen szeretném megköszönni a sok támogatást, amit kap tőletek a projektem és szeretnélek titeket emlékeztetni, hogy nélkületek ez nem létezhetne. Mindenkit üdvözlök, és köszönöm szépen mégegyszer!

Dragon Ball AF - Exkluzív interjú a szerzővel, David Montiel-lel 15

Reméljük, hogy sikerült néhány kérdésre választ találnotok, illetve egy kicsit jobban megismeri az eredeti Dragon Ball AF illusztráció alkotóját. Nem lehet elégszer megköszönni a Hobby Consolas -nak, hogy tető alá hozták ezt az interjút.

Tablos AF saját mangáját, melyet DBAF ORIGINS címen jelentet meg, a saját blog oldalán tudjátok olvasni angol nyelven. Természetesen tervben van, hogy elkészítjük magyar nyelven, de előtte még van egy-két projekt, amit be kell fejeznünk 🙂

Facebook
Twitter
Reddit
Tumblr

Hasonló bejegyzések